Jak postavit kurník svépomocí. Stavba kurníku pro 10 slepic krok za krokem.

Na každého, kdo jí pouze domácí (nejprve kupovaná) vejce přijde doba kdy se sám sebe zeptá, jestli není jednodušší si ty slepice také pořídit. Protože když je před Vánoci nebo Velikonocemi tak nikomu " zrovna nenesou". Je jedno kolik za vejce platíte, jak pravidelně je odebíráte, jak moc jich kupujete v létě navíc.. Prostě před pomlázkou jste nuceni jít do supermarketu a zjišťovat co všechno se dá prodávat jako jídlo.

Když si tedy projdete internet, sosedův kurník a získáte představu o vlastním můžete začít s projektem.

Důležité je říct si kde kurník postavíte, budou mít slepice výběh a jak veliký, pro kolik slepic dimenzujete stavbu, jak často budete slepičky navštěvovat za účelem doplňení potravy a podobně. V neposlední řadě je dobré se domluvit s nejbližším sousedem kvůli hluku a pachu.

Zajistěte si nějaké "odpadní" dřevo z druhé ruky, protože nové je trochu luxus. Záleží na vás.

Když si vyklidíte prostor na kurník, velikost stavby se má dimenzovat na množství slepic. Já jsem spíš zvyklý dělat a počítat s tím co je, tedy například staré trámky rozměřím tak, abych je využil co nejlépe a tím se mi určí i velikost stavby. Nebo naopak můžete určovat velikost díky prkénkům, deskám atd..

Minimální nutnost je na 1 slepici na hřadu mít kolem 30 cm místa na nocování, nějaký ten kyslík v domě a trochu světla, hnízda pro snášení stačí 2 - 3 na 10 kusů.

Náš kurník jsem stavěl na 10 - 14 slepic, i když jich máme zatím 7 a bohatě to pro 4-členou rodinu s dvěma pomalu dospívajícími dětmi stačí.

kurn%C3%ADk.jpg

Kurník po půl roce fungování - jediná úprava - lehce jsem zabrousil jedny dvířka, vlhkostí se nafoukly a nešly snadno otevřít. (je dobré dělat všude kolem dvířek mezery kolem 0,5 cm)

Základy pro kurník

Jako zákald jsem použil 4x "ztracené bednění" 30cm šíře pod trámy. Spoje trámů stačí řešit děravými plechy z pozinku a vruty 60x4,5 mm.

Půda zde je přeschlá, stavba nebude moc těžká. Základy vyrovnejte do vodováhy, podle požadované vzdálenosti. Dodržujte pravé úhly.

Velikost podstavy je asi 170 x 130 cm. Rozměry jsem dimenzoval podle materiálu.

První "vrstva" podlahy je o cca 7 cm níže zapuštěná, použil jsem desky, starou plovoucí podlahu atd. Ta vrstva leží na laťkách, přišroubovaných z boku trámů. Na tu první utopenou vrstvu jsem dal 6 cm polystyren, na něj papírovou lepenku a teprve na ni vrstvu pevnější (nosnou) z prken. Na prkna ještě přijde  pozinkovaný plech jako finální podlaha. Rohové trámy jsou dva (o 10cm) delší a dva kratší (pro spád střechy).

Pomocí přesných latí je třeba "chytit" všechny úhly co to jde:-). Jeden trámek jsem nahradil pouze latí, nijak to nevadí, byl shnilý.. Výšku jsem diemnzoval tak, abych se dovnitř i vešel "na bobek".

Další, rovná vrstva z desek jako strop (pod izolaci - slámu). Už tady myslete na nosné latě s háčky pro zavěšení krmítek, musel jsem je přidávat později.

Příprava střešní konstrukce, při použití plechové krytiny není třeba až taková přesnost, ale je dobré se snažit..

Konstrukce kurníku se střechou

Plech jedna z investic, která má smysl, přišroubujte šrouby s těsněním - vše vám dodají a poradí ve stavebninách.

Kurník stěna s pojizdnými dvířky

Potloukání stěn je spíš zábava, už se kurník rýsuje, vše jsem domýšlel a upravoval za pochodu. Je to méně předělávek, než se snažit vše vymýšlet předem. Alespoň moje zkušenost. Hliníkové lišty jsou z kovošrotu, vejde se do nich plech dvířek - ty jsou ze staršího parapetu - nesmrtelný materiál. Dvířka jsou na straně slepičího výběhu, lanko povede do "čisté" zóny, kde se doplňuje krmení a odebírají se vajíčka. Pro pouštení a zavírání slepic nemusíte hned ráno do jejich teritoria:-). Je dobré si nechat místo nad dvířky pro případný strojek na automatické zavírání.

Interiér kurníku

S přibývajícími stěnami je třeba dodělat už i interíér. Hnízda pro snůšku vajec Rozměr asi 35x40x35cm, hřady - vyndavací pro snažšší čištění, jeden výše než druhý. Okno jsem použi starší dřevěné, které jsem ze dvou třetin zakryl. Do stěny s dvířky je třeba ještě nějaké latě, jako dorazy dveří a nosníky pro pobytí palubkami. Navštivte také železářství pro nějaké panty a petličky. Dvířka mám nakonec čtvery, pro dvě hnízda malá dvířka na vejce. Jedny střední dvířka vedle těch vaječných - vkládám tudy zásobník s vodou a krmením na noc:-). Jedny velké dveře pro čištění kurníku. Čím více máte přístup dovnítř, tím lépe.

kurník a jeho dvířka

Prostory pod hnízdy jsou jako úložný prostor. Ke hnízdům vedou "schůdky" z trámků. V každé stěně je víčko pro větrání, mezery kolem dvířek také větrají dost. Na hnízda je dobré přišroubovat šikmé plochy aby slepice nesedaly na jejich stříechách, nenesly vejce kam nemají a netrousily do hnízd. Na podlaze je pozinkovaný plech, hlavně pod hřady.

kurník dvířka svépomocí

Na pobytí kurníku stačí starší palubky, které jsem ještě ve finále znovu nalakoval - doporučuji lodní lak. Vedení ocelového lanka zajišťuje jedno koečko (kladka) je ze silonu, dá se objednat. Ale stačily by určitě i drátěná očka. Na fotce je sádrový hlídač - patron slepic. Na středních dvířkách je v současnosti zalaminovaný plakát kohouta od dědy Fandy.

kurník svépomocí

Dvířka ke slepicím jsou ze stejných starších palubek, panty jsem navařil na zabetonovanou lešenovku. Plot jsem zajistil na několika místech háky do země, prostor pod kurníkem je oplocený, aby slepičky nezanášely. Půdičku kurníku jsem vyplnil slámou pro izolaci. Ze zbytku plechu jsem udělal ve výběhu ješte jeden přístřešek kde mají slepice jídlo i venku, díry s popelem a pískem. Krmítko pro 7 slepic kupujte spíš větší, třeba kolem 7 kg. Napaječku podobnou. Vodu mají slepice uvnitř i venku. Krmítka se směsí taktéž. Směs kupuji co nejkvalitnější (bez chemie) a kompletním obsahem živin z výroby družstva Pohledští Dvořáci - rozváží i po republice. Tato směs je v podstatě dnes již unikátní. Občas děvčata pustím i do zahrady, dostávají čerstvou trávu a všechny zbytky našeho jídla z domácnosti.

Bydlíme na polosamotě, kde není ojedinělý útok dravce na domácí drůbež. Nad výběhem doporučuji ochranou síť, stačí levná plastová síťka na okurky - nevím tedy na jak dlouho, ale zatím nedegraduje na slunci.

Vajec máme ze 7 kusů lehce nadbytek, doporučuji kupovat slepičky u dobrého chovatele. Slepice (levnější) z hal jsou dlouho zmatené, pravděpodobně si také zvyknou, ale naše se naučily chodit do kurníku snad druhý den. Podestýlku měníme cca po 14 dnech s novou slámou, vodu hlídáme denně. Zásobníky se směsí vydrží kolem 1 týdne, záleží jak moc je dokrmujeme. Vybral jsem těžší slepice aby  dobře snášely zimu. Přeji hodně zdaru.

Slepičky jsem koupil od chovatele p. Kubce - https://www.lipanholysov.cz/

Prvním rokem nesou ještě o zimním Slunvratu 5 ze 7 slepic minimálně každý den. Krmím směsí z družstva Pohledští Dvořáci.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Use your own text.