Recept na domácí tlačenku bez štětin, chrupavek a vnitřností.
recept obsahuje : vepřové nožičky, vepřová kýta, vepřová plec, bobkový list, nové koření, pepř, sůl, umeocet,
recept na "dámskou" tlačenku bez štětin
Tato tlačenka chutná všem, nepohoršuje a tváří se dietně. Zásadní je, že tlačenka neobsahuje srst, kůže ani játra a moc sádla.
Na 1-2 tlačenky potřebujete 3 vepřové nožičky (objednejte si čerstvé), 1,5 kg kýty a 1 kg vepřové plece. Musíte mít také pevný provázek a sáčky na tlačenku 50 x 13cm. Připravte si dva velké hrnce, v jednom rozvaříte zvlášť nožičky a ve druhém uvaříte maso. Nožičky dejte vařit do slané vody s bobkovým listem a novým kořením. Nejlepší je vařit je někde venku na verandě, nebo balkóně. Stačí je vařit pomalu a občas kontrolovat množství vody - dolévat. Rozvařené nožičky s kořením potom scedíte a necháte v teple hustý vývar.
Takže potřebujete rozvařit nožičky, a do měkka - NE na cucky uvařit maso. Já nechám od rána vařit pomalu venku nožičky, dokud se nerozpadnou na kosti, a nevznikne pěkně hustý vývar - alespoň 1,5 l (můžete při vaření naředit).
Všechno maso vaříte osolené v dalším hrnci, pokrájené na pár velkých kousků do měkka. U Tlačenky je zcela zásadní původ masa - tedy od malého českého řezníka, nebo domácí. Nezkoušejte tlačenku z masa ze supermarketu!
Uvařené maso - tak aby se příliš nerozpadalo vyndáte na velké prkénko, nebo vál a rozkrájíte velkým nožem na kostky o průměru cca 3-4 cm. Maso na kousky dejte do hrnce s vývarem z nožiček, měla by to být tekutina, ne kaše. Nechte ještě chvilku povařit pohromadě, jemně opepřete, vypněte sporák a dosolte pomiocí Umeocta. Je mírně kyselý a hodně slaný. Směs na tlačenku "polévka" má být spíš slaná. Nejsem vyznavač česneku, nebo majoránky do tlačenky, ale možnosti to jistě jsou.
Připravte si dva igelitové sáčky na tlačenku s pevně zavázaným koncem a malou naběračkou je opatrně nad dřezem naplňte horkou směsí. Vrchní konec potřebujete také zavázat. Nejdřív si vršek jenom zatočte a protřepejte aby bubliny vystoupali nad hladinu. Potom rozmotejte vršek a pevně zavažte druhým provázkem. Pokuste se zavazovat sáček v úrovni polévky a ne vzduchu. Vzduch v tlačence nepotřebujeme. Konce sáčků si nechce delší, lépe se s nimi pracuje. Tlačenku nechte zchladnout, umyjte ji horkou vodou, ustříhněte přebytečné igelity a provázky. Tlačenku nechte (podle počasí) vystydnout někde v chladu, občas ji poválejte, "promasírujte" aby se maso neukládalo jenom naspod. Zchladlou tlačenku dejte na noc do lednice, nejdéle vydrží ve 3 - 4°C.
Umyjte kuchyň a sebe. Ráno už si budete užívat vepřové hody. Někdo má rád ocet, někdo umeocet, ještě opepřit se syrovou cibulí na chléb, nebo housku.
Z uvedeného množství masa uděláte zhruba dvě tříčtvrteční talčenky, nebo jednu a půl. Tlačenku si dělejte častěji a menší množství, nejsou moc dobré, když je musíte mrazit, protože jich uděláte příliš. Vydrží zhruba týden v lednici ale většinou se sní dříve. Masa můžete vařit více, něco vám snědí kolemjdoucí..
Domácí méně tučná tlačenka bez štětin, chrupavek a vnitřností
Tlačenku plňte nad dřezem, horkou směsí.
Zavázaná domácí tlačenka - je třeba ji občas otočit.
Masa kupujte o 10 - 20% víc :-).